Darts / 【Ultima】dia 2BA
( 1 )
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | ULTIMA DARTS |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Steer cut( Step cut ) , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 39.0mm |
| Weight (barrel Only) | 17.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.4mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 160.31 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/27 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
The signature model designed by Eriko Tomiyama, the exclusive player of ULTIMA DARTS.
The concept of this model was to create a barrel that you can grip the moment you hold it.
The overall outline looks like a standard specification.
However, the width of the cut, the taper, the difference in the steps, and the position of the center of gravity were all carefully calculated in order to fix the grip position.
It has a grip and heavy flight that cannot be expressed by curves.
While using the prototype, it won first place in the Masters ranking of the "SPARK DARTS TOURNAMENT".
The performance of the prototype has been proven in practice, and it has become a product that raises player skills to the limit.
Barrel length 39.0mm
Maximum diameter 7.4mm
Material used: Tungsten 90%.
Weight (barrel only) 17.5g
Standard 2BA
Accessories
3 barrels
3 shafts
3 UltimaDarts original flights
3 tips
Japan Review
5.00
1 Reviews
|
|
1 |
|
|
0 |
|
|
0 |
|
|
0 |
|
|
0 |
2015-09-22
I'm not a big fan of things with a strong cut, and I wanted a heavier barrel.
I tried it out and was shocked!
It flies where I want it to fly and the weight makes it easy to throw!
If you don't like strong cuts, give this one a try!
5 people found this helpful
Eriko Tomiyama Model Items
-
ULTIMA DARTS
Le BOURGEON Eriko Toyama Model 2BAJPY 15,481 ( USD 96.56 )
-
CAMEO×THE DAY
DARTS CASE AMBASSADOR DENIMJPY 4,378 ( USD 27.30 )
-
TARGET
REBEL REBORN THE WILD ROSE Eriko Toyama Model (& Special Darts Live Card)JPY 9,200 ( USD 57.38 )
-
Ultima
dia EXCORE(4BA)JPY 13,445 ( USD 83.86 )
-
L-Flight
flf4112 ShapeJPY 764 ( USD 4.76 )
-
CAMEO
GARMENT3 AMBASSADOR MODEL Eriko ToyamaJPY 5,998 ( USD 37.41 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 82.33 )
-
one80
Uta ver.2 Kaori Miura Model Rainbow 2BA 20gJPY 13,200 ( USD 82.33 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.23 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.42 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE PERSEUS METSU RYUSEI AZEMOTO MODEL 18gJPY 19,800 ( USD 123.50 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 109.78 )