Darts / 【COSMODARTS】ARISE Shogo Yokumoto model
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | COSMO DARTS |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut |
| Length | 41.0mm |
| Weight (barrel Only) | 17.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.0mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 157.85 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/13 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
This is the 1st model of COSMO DARTS for Shogo Yukimoto, who has consistently achieved good results in Japan this season, including 2 second place finishes.
This item is packed with all of Yukimoto's vast knowledge and commitment to his tools.
Specifications
Material: 90% tungsten
Length:41.0mm
Maximum diameter:7.0mm
Barrel Weight:17.5g
Standard:2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Shogo Yokumoto Model Items
-
Fit Flight
Shogo Yokumoto Model ver.3 W-ShapeJPY 970 ( USD 6.13 )
-
Fit Flight Air
fif1283 W ShapeJPY 880 ( USD 5.56 )
-
King’s JAPAN
Transfix OriensII No.5JPY 38,500 ( USD 243.89 )
-
King’s JAPAN
Premium Edition Oriens Shogo Yokumoto modelJPY 25,500 ( USD 161.54 )
-
CORE DARTS
SHOGO (ACUTE)JPY 16,761 ( USD 106.18 )
-
King’s JAPAN
Second Edition90 Oriens III Yokumoto Shogo ModelJPY 11,700 ( USD 74.11 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.58 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.49 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.32 )
-
S4
Zeus IV Re:Black LimitedJPY 17,600 ( USD 111.49 )
-
SANGREAL
Bandiera Tomoya Tsumura Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 15,400 ( USD 97.55 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 109.59 )