Darts / 【Samurai】FUSION NOVA 2BA
( 1 )
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | Samurai |
| Materials | Tungsten 90% , Titanium |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 44.0mm |
| Weight (barrel Only) | 16.8g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.55mm |
| Center Of Gravity | Front , Rear |
Expected at JPY 158.91 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/20 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
While inheriting the form of the previous Samurai, this model has been greatly improved in terms of function.
The longitudinal grooves are brilliantly cut for not only a beautiful appearance
It is also designed to provide a sense of security when the middle or ring finger is attached.
In addition, the rear part is depressed to maintain a stable grip, and the cut is a fine shark cut with Rs attached one by one.
A fine shark cut is used to ensure a stable grip, and each cut has an individual radius to ensure a perfect grip and the best possible release.
Specifications
Overall length: 44.0mm
Maximum diameter: 7.55mm
Weight: 16.8g
Center of gravity: Front center of gravity
Material: Tungsten 90% + Titanium
Japan Review
4.00
1 Reviews
|
|
0 |
|
|
1 |
|
|
0 |
|
|
0 |
|
|
0 |
2014-01-20
I borrowed it from a friend and let him throw it.
The feel was similar to the Starlite 4, but this one was a little heavier and easier to throw.
Thanks to the cut, it gripped well and felt good in the hand.
I recommend using a heavier metal shaft for a straighter aim, depending on how you throw it.
The coloring of the barrel is also beautiful, so it is a good barrel to use with gradation shafts and flights for a more attractive appearance.
5 people found this helpful
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 89.98 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.86 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 96.91 )
-
COSMODARTS
DISCOVERY LABEL Daisuke Akamatsu Model 2BAJPY 9,900 ( USD 62.29 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.74 )
-
S4
Zeus IV Re:Black LimitedJPY 17,600 ( USD 110.74 )
Recently checked items
-
DYNASTY
BRASS DARTS SET "EIGHT" GREENJPY 1,711 ( USD 10.76 )
-
PHOENIX card
pxa1060JPY 524 ( USD 3.30 )
-
CAMEO
3STAGE WOOD STAND BrownJPY 2,979 ( USD 18.74 )
-
Flight-L × JONNY'S COMPANY
JONNY'S CLUB ver.2 Kenichi Ajiki Model WhiteJPY 779 ( USD 4.90 )
-
PHOENIX card
pxa0219JPY 1,200 ( USD 7.54 )
-
DYNASTY
BRASS DARTS SET "EIGHT" PURPLEJPY 1,711 ( USD 10.76 )