Darts / 【King's JAPAN】Second Edition90 Veritas2 No.5
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | King's JAPAN |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 42.0mm |
| Weight (barrel Only) | 17.5g |
| Standard | NO.5 |
| Maximum Diameter | 7.2mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 158.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/31 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
Second Edition90
Veritas 2 is now available as No.5!
The material has been changed to 90% tungsten, making it even more affordable.
Veritas II (Veritas)
Mari Mayonna model.
The maximum diameter has been increased to 7.2mm, taking advantage of the shape inherited from the previous model.
The stability during setup has been improved.
The cut is a new inverted wave cut, and it is a shape that hangs when gripping and releases beautifully when following.
The center part is directly engraved with a star mark as a one-point design, which is a unique technology of our company.
Max width: 7.2mm
Length: 42mm
Weight: 17.5g
Balance : Center
Type : No.5
Our commitment to MADE IN JAPAN
All King's JAPAN products are manufactured in Japan under thorough quality control from material procurement to manufacturing.
We also offer various coating processes for general models.
Please take this opportunity to make your own one-of-a-kind product.
Mari Saotome Model Items
-
King's JAPAN
Second Edition90 Veritas2 No.5JPY 13,000 ( USD 81.90 )
-
King’s JAPAN
Premium Edition VeritasII Mari Saotome modelJPY 25,500 ( USD 160.66 )
-
Flight-L
Mari Saotome Model ver.3 WhiteJPY 880 ( USD 5.54 )
-
L-Flight
flf1821 KiteJPY 764 ( USD 4.80 )
-
King's JAPAN
Veritas2JPY 17,518 ( USD 110.37 )
-
King’s JAPAN
Second Edition90 Veritas4 Mari Saotome ModelJPY 15,299 ( USD 96.39 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.89 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.99 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 117.82 )