Darts / 【RYU】AKARI(Extra) No.5
( 1 )
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | Ryu |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 40.0mm |
| Weight (barrel Only) | 17.0g |
| Standard | NO.5 |
| Maximum Diameter | 7.4mm |
Expected at JPY 159.80 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/26 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Japan Review
4.00
1 Reviews
|
|
0 |
|
|
1 |
|
|
0 |
|
|
0 |
|
|
0 |
2014-02-15
This barrel is very easy to use.
First of all, the moment you hold it, you feel a great sense of security. There is nothing to say about the grip.
It is a very straightforward and good barrel.
Personally, both No.5 and 2BA are easy to throw, but a woman I know said that 2BA is easier to throw.
The barrel tip is a little steeply squeezed, which may be a little uncomfortable for those who are used to 3 fingers and 2BA.
I don't think most people find this barrel difficult to throw.
This barrel is very easy to handle, so we highly recommend this barrel to those who have just started to play darts.
We are sure that you will understand once you try it.
7 people found this helpful
Akari Oshiro Model Items
-
TRiNiDAD×RyuDarts
AKARI LEGACY THE ROYAL Akari Oshiro Model 2BAJPY 15,400 ( USD 96.36 )
-
L-Flight
PRO Akari Oshiro Model 2023 CHAMPION Shape MIXJPY 880 ( USD 5.50 )
-
L-Flight
PRO Akari Oshiro Model 2024 CHAMPION Shape MIXJPY 880 ( USD 5.50 )
-
TRiNiDAD×Ryu
ROMEKARI2 S-DARTS LimitedJPY 14,800 ( USD 92.60 )
-
TRiNiDAD×RyuDarts
AKARI LEGACY2 THE ROYAL Akari Oshiro Model 2BAJPY 15,400 ( USD 96.36 )
-
【L-Flight】】EZ Akari Oshiro Model 2025 CHAMPION Shape MIX JPY 880 ( USD 5.50 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
one80
Uta ver.2 Kaori Miura Model Rainbow 2BA 20gJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
one80
Uta ver.2 Kaori Miura Model Pink Gold 2BA 20g S-DARTS Limited EditionJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.24 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE PERSEUS METSU RYUSEI AZEMOTO MODEL 20gJPY 19,800 ( USD 123.90 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE PERSEUS METSU RYUSEI AZEMOTO MODEL 18gJPY 19,800 ( USD 123.90 )