Darts / 【STRATO】IXION No.5
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | STRATO |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Double Ring Cut , Shark Cut , Wing Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 44.0mm |
| Weight (barrel Only) | 17.0g |
| Standard | NO.5 |
| Maximum Diameter | 7.2mm |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
NO.5-IXION | Ixion
To strike out powerfully.
The IXION is a long, straight dart with a maximum outer diameter of 7.2mm.
The double ring design creates a sharp and powerful trajectory for an aggressive dart that is truly a suicide mission.
By adopting NO.5, the ease of handling and control have been greatly improved while maintaining the heavy and solid arrow flight.
Material: 90% tungsten
Length: 44.0mm
Maximum diameter: 7.2mm
Weight: 17.0g
Set contents: Lip Point, LARO Shaft (260), Strato Original Flight
Standard: No.5
All three barrels are made with the same weight down to 0.001g, so you can feel the quality of this 90% tungsten barrel.
Comes with the popular size 260 shaft, Strato original flight and LipPoint.
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
TRIPLEIGHT
ACEJPY 8,963 ( USD 57.03 )
-
CONDOR
AXE G.T.Monster2 Tomoya Goto Model Standard Long Neon YellowJPY 1,879 ( USD 11.95 )
-
harrows
Gem fleur AngeliteJPY 4,889 ( USD 31.10 )
-
L-style×MONSTER
Lippoint No.5 White 50pcsJPY 611 ( USD 3.88 )
-
STRATO
BACCHUS No.5JPY 9,460 ( USD 60.19 )
-
CONDOR
AXE Tomoya Goto Model G.T.Monster 3 Standard Extra Long Neon YellowJPY 1,879 ( USD 11.95 )