Darts / 【DMC】UNITE9 No.5
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | DMC |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Wing Cut , Steer cut( Step cut ) , Mulch Cut |
| Length | 39.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.0g |
| Standard | NO.5 |
| Maximum Diameter | 7.5mm |
Expected at JPY 157.61 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/12 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
From "dmc888" to "UNITE" and "DMC UNITE".
DMC brand new series UNITE from "dmc888", all models are refined with new standard series with No.5 tip.
dmc UNITE9 No.5
The UNITE9 No.5 has been redesigned to provide more control and more power in the barrel, while maintaining the same shapelines that make it comfortable for the finger.
The most popular concept model in the history of UNITE.
Specifications
Length: 39.0mm
Maximum diameter: 7.5mm
Weight: 18.0g (barrel only)
Material: 90% Tungsten
Color: Silver
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.72 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.66 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.33 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 109.76 )
-
SANGREAL
Walkure Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition SteelJPY 24,200 ( USD 153.53 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 118.64 )
Recently checked items
-
TARGET
COOL PLAY COLLARLESS SHIRT PHIL TAYLOR Model 2XL 150412JPY 7,700 ( USD 48.85 )
-
TARGET
BLACK MARQUE PIQUE 2.0 Nozomi Hayashi Model 210256JPY 13,000 ( USD 82.47 )
-
TARGET
975 ULTRA MARINE 10 2BA 18g 210331JPY 35,800 ( USD 227.13 )
-
TARGET
RVB 95 x ECHO PRO.ULTRA Standard 336720JPY 398 ( USD 2.51 )