Darts / 【S4】Bastion
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | S4 |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 32.0mm |
| Weight (barrel Only) | 17.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 8.2mm |
| Center Of Gravity | Front |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
The third installment of the S4 Midsummer Trilogy, "Bastion".
This is a bullet barrel designed with a new mechanism that incorporates the first cut.
A concave shark cut with a slight step is placed in the center of the barrel, creating an unknown grip.
At the rear, sharp triangular cuts and gentle trapezoidal cuts are placed alternately to prevent the fingers from hanging on too tightly.
The combination of these new cuts and the large taper of the belly short produces a superb flight.
There are two types: 2BA and No.5.
Specifications
Material: 90% tungsten
Length: 32.0mm
Maximum diameter: 8.2mm
Barrel Weight:17.0g
Center of Gravity(2BA):Front, Center of Gravity(No.5):Front
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tips x 6 (2 sets)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
darts on
darts case BlueJPY 2,722 ( USD 17.31 )
-
CAMEO
Multi Case caa1732 WhiteJPY 3,270 ( USD 20.80 )
-
Joker Driver
-ZERO- Ke/No MidFrontJPY 74,800 ( USD 475.94 )
-
oua0036 JPY 1,630 ( USD 10.36 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE COATING TYPE ARCTIC HAN TYPE-1PRO Han Woong Hee ModelJPY 15,800 ( USD 100.52 )
-
TARGET
COOL PLAY SHIRT RVB Raymond van Barneveld 2017 3XLJPY 8,148 ( USD 51.84 )