Darts / 【DMC】SUS FALCON 2BA
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | DMC |
| Materials | Stainless |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Wing Cut |
| Length | 42.0mm |
| Weight (barrel Only) | 8.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.1mm |
Expected at JPY 158.78 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 4/1 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
Release impact with the same feeling as usual, strengthening the extension of the arm.
DMC's famous barrel is now available in stainless steel!
You can experience its performance at an affordable price!
[DMC] FALCON 2BA
The same type of cut as the Phoenix, but with a wider triple cut in the back, and a narrower 6 cut in the middle.
Yukari Asano model with a slightly front center of gravity.
By bringing the center of gravity slightly forward, this model allows you to enjoy a comfortable flight.
Specifications
Length: 42.0mm
Diameter: 7.1mm
Weight: 8.5g
Material: Stainless steel
Color: Silver
This product has the exact same dimensions as the Tungsten Barrel.
Contents
Barrel x 3
Flight x 3
Shaft x 3
Tip x 3
Please note that the accessories may be subject to change.
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.12 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.83 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.05 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.12 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.77 )