Darts / 【DYNASTY】KATANA -KIKUICHIMONJI- 2BA
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | DYNASTY |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Micro Cut , delta cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 48.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.2mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 158.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/31 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
The beauty of the blade, a sharp and graceful jump that does not attract others. It is a supreme sword that embodied [functional beauty].
Beautiful, graceful straight shape is equipped with three types of selected cut.
The wave cut provides an unshakable grip. The micro cut supports the release of the hand.
And the ring cut on this sword has a slight angle towards the front.
The ring cut is angled slightly towards the front of the barrel to give you that "push" feeling that is hard to get with a normal straight barrel.
As a result, we were able to bring out the best of what a straight barrel has to offer, while at the same time providing stability.
The 8 [Shinogi] at the front of the barrel and the [Petal] at the center are functional, but also maximize the beauty of the barrel.
The included flight has pre-drilled holes for the shell lock.
Specifications
Material : Tungsten 90
Length : 48.0mm
Maximum Diameter : 6.2mm
Weight : 18.0g(Barrel only)
Set Contents
Shaft : L-SHAFT Slim Lock
Tip : LIP POINT
Flight : Dee.flight with Katana logo
Accessories : SHELL LOCK
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.89 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.10 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.79 )
Recently checked items
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE LaniKaiLa DIND MAYUMI OUCHI MODELJPY 15,800 ( USD 99.55 )
-
DYNASTY
A-FLOW CRYSTAL LINE "ATHOTHIS"JPY 11,000 ( USD 69.30 )
-
DYNASTY
A-FLOW CRYSTAL LINE GALE2 2BA 21gJPY 13,800 ( USD 86.94 )
-
3g design Factory
tgp5113 LJPY 4,583 ( USD 28.87 )
-
3g design Factory
tgp5111 SJPY 4,583 ( USD 28.87 )


