Darts / 【MONSTER】ARC II 18g No.5
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | MONSTER |
| Materials | Tungsten 80% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Wing Cut , Spiral Cut , Mulch Cut |
| Length | 43.0mm |
| Weight (barrel Only) | 16.5g |
| Standard | NO.5 |
| Maximum Diameter | 7.0mm |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
Three types of barrels are newly changed from 80% existing model.
The barrels are now full-fledged barrels by adopting the popular cut.
Moreover, the price is reasonable and easy to purchase.
Please try the new 80% tungsten barrel.
Please note that product accessories are subject to change without notice.
2BA/No.5 has the same specifications.
ARC II 18g
2BA/No.5
This model was developed with the concept of a barrel design that is impossible to produce with 90% tungsten material.
The II has the same cut on the grip, but with a trendy outline.
The wide range of the cut makes this barrel suitable for beginners to advanced players.
Barrel weight: 16.5g
Barrel Diameter: 7.0mm
Barrel Length: 43.0mm
Contents
Barrel x 3
Flight x 3
Shaft x 3
Tip x 3
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )