Darts / 【TIGA】FUSION International Crown 99 Amin Abdul Ghani Model
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TIGA |
| Materials | Tungsten 90% , Titanium |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Mulch Cut |
| Length | 48.0mm |
| Weight (barrel Only) | 16.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.4mm |
Expected at JPY 159.04 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/19 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
FUSION in the world
TUNGSTEN + TITANIUM
Amin Abdul Ghani
Crown 99
Joint development model with Amin.
The overall length and the maximum diameter have been improved from the previous model.
This makes it easier to get a good grip when you hold it in your hand.
The back part is angled and pushed out with a fine shark cut to achieve a powerful flight.
The new crown cut on the front part is also beautiful.
Specifications
Material: Tungsten 90% + Titanium
Length:48.0mm
Maximum diameter: 7.4mm
Weight: 16.5g
Contents
Barrel x 3
Flight x 3
Shaft x 3
Tip x 3
Amin Abudul Ghani Model Items
-
TIGA
Tungsten 90% STEEL TIP(Amin Model)JPY 6,722 ( USD 42.26 )
-
TIGA
99 EMPERORJPY 7,900 ( USD 49.66 )
-
Fit Flight
fif1351 ShapeJPY 712 ( USD 4.47 )
-
TIGA
tif0052 ShapeJPY 314 ( USD 1.96 )
-
TIGA
FUSION International Crown 99 Amin Abdul Ghani ModelJPY 19,600 ( USD 123.24 )
-
TIGA
FUSION (Amin Model) 18gJPY 19,555 ( USD 122.95 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 89.91 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.77 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 96.82 )
-
COSMODARTS
DISCOVERY LABEL Daisuke Akamatsu Model 2BAJPY 9,900 ( USD 62.23 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.66 )
-
S4
Zeus IV Re:Black LimitedJPY 17,600 ( USD 110.66 )