Darts / 【COSMODARTS】CYGNUS
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | COSMO DARTS |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut |
| Length | 38.0mm |
| Weight (barrel Only) | 16.4g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.8mm |
Expected at JPY 158.91 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/20 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
The pride of COSMO DARTS, a high quality standard model.
This is a standard model that pursues usability while realizing the high quality that only COSMO DARTS can offer.
A lot of items full of originality based on the material with tungsten content of 90% will meet every user's play style.
A wide variety of lineup to meet various needs is available for beginners to advanced players.
The gentle taper of the entire barrel makes it feel similar to a straight barrel.
The wide, simple cut gives your fingers a solid grip.
Specifications
Material: 90% Tungsten
Overall Length:38.0mm
Maximum diameter:6.8mm
Weight:16.4g
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 89.98 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.86 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 96.91 )
-
COSMODARTS
DISCOVERY LABEL Daisuke Akamatsu Model 2BAJPY 9,900 ( USD 62.29 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.74 )
-
S4
Zeus IV Re:Black LimitedJPY 17,600 ( USD 110.74 )