Darts / 【TARGET】POWER-9FIVE PHIL TAYLOR'S GEN-3 EURO SOFT TIP 18g 200920
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TARGET |
| Materials | Tungsten 95% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Pixel cut , Mulch Cut |
| Length | 40.0mm |
| Weight (barrel Only) | 16.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.0mm |
Expected at JPY 157.61 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/12 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
PHIL TAYLOR'S 95% Tungsten DARTS
SOFT 18g
Phil Taylor's POWER 9FIVE Generation 3 is here!
Phil's choice to continue pursuing new technology.
Silica coating overlay on the main pixel grip.
The durable Silica & Gold dual coating is the perfect combination to protect the Pixel cut and stabilize the grip with its texture.
Also included is the silica coated titanium shaft GEN-3 and the new VAPOR S flight shape that Phil invented while cutting the flight.
Specifications
Material: 95% Tungsten
Length:40.0mm
Maximum Diameter:7.0mm
Weight:16.5g
Standard: 2BA
Contents
Barrel x 3
THE POWER Flight x3
Power Shaft x3
Pixel tip x 3
PHIL TAYLOR Model Items
-
TARGET
POWER INK FLIGHT & SHAFT KIT intermediate 3set 420008JPY 1,780 ( USD 11.29 )
-
TARGET
K-FLEX STEPHEN BUNTING Model Standard Medium Black 410125JPY 2,480 ( USD 15.73 )
-
TARGET
POWER G10 PRO.ULTRA Standard 3set 336890JPY 800 ( USD 5.07 )
-
TARGET
POWER INK BUNDLE Standard 3set 337350JPY 800 ( USD 5.07 )
-
TARGET
taf0412 ShapeJPY 360 ( USD 2.28 )
-
TARGET
K-FLEX PHIL TAYLOR Model Standard Short Black 410144JPY 2,480 ( USD 15.73 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.72 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.66 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.33 )
-
S4
Zeus IV Re:Black LimitedJPY 17,600 ( USD 111.66 )
-
SANGREAL
Bandiera Tomoya Tsumura Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 15,400 ( USD 97.70 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 109.76 )