Darts / 【MONSTER】THE WORKS GLOBAL WORKS Division Espanola Alchemist Toni Alcinas Model 2BA
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | MONSTER |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Spiral Cut , Mulch Cut |
| Length | 43.0mm |
| Weight (barrel Only) | 16.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.4mm |
Expected at JPY 158.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/31 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
MONSTER BARRELS DESIGN
A new line from THE WORKS series is now available.
"GLOBAL WORKS".
This new concept line is based on the countries where Monster players are active and reflects the characteristics of the standard barrels in each country.
With the new concept of Monster, "country inspired packaging" and "country flag color line on the barrel", the new line will represent each country.
Monster's new concept of "Country inspired packaging" and "Country flag color line on the barrel", the new series was born to express each country.
The first one is Spain "Division Espanola".
This is the Global Works version of the Spanish top player "Toni Alcinas Model [Alchemist]".
THE WORKS DIVISION ESPANOLA 90% Tungsten
ALCHEMIST 2BA 18g
Material: 90% Tungsten
Barrel weight: 16.5g
Barrel Diameter: 6.4mm
Barrel Length: 43.0mm
Contents
Barrel x 3
Flight x 3
Shaft x 3
Tip x 3
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.89 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.99 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 117.82 )