Darts / 【DYNASTY】A-FLOW BLACK LINE "SENJU"Prussian Arceno MODEL
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | DYNASTY |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Micro Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 45.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.7mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 157.61 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/12 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
The released barrel vividly shoots through the target. A-FLOW
The main cut is the Micro Shark which is known for its comfortable grip and low power loss.
The main cut is the Micro Shark, which is known for its comfortable grip and low power loss, and two individual cuts are incorporated into it. The first is the Earl Wing, which supports a push and a release, and the second is the Ring Cut, which accelerates the barrel and creates a crisp flight.
Daring to incorporate a simple single cut, designed to effectively demonstrate the characteristics of each cut.
In addition, in order to aim at the target with a point, the main cut has a very slight curve, which greatly improves the stability of the grip and creates a constant feeling and ideal flow.
Specifications
Material : Tungsten90
Length : 45.0mm
Maximum Diameter : 6.7mm
Weight : 18.0g
Set contents
Shaft : LARO
Tip : LIP POINT
Flight : Dee.flight with A-FLOW logo
Prussian Arceno Model Items
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.72 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.66 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.33 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 109.76 )
-
SANGREAL
Walkure Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition SteelJPY 24,200 ( USD 153.53 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 118.64 )