Darts / 【MONSTER】KITTEN2 Mayuko Morita Model STEEL
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Maker | MONSTER |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Double Ring Cut , Spiral Cut , Mulch Cut |
| Length | 38.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.4g |
| Maximum Diameter | 7.0mm |
Expected at JPY 158.78 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 4/1 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
KITTEN II
We are pleased to announce the release of the MONSTER player Mayuko Morita model.
The main cut has been redesigned and evolved into KITTEN II.
The combination of a wider groove and a double ring cut creates a stronger gripping section than the previous model.
The cut is designed to maximize and transmit the force of the release.
The maximum diameter has become thinner at 7.0mm, but the taper is gentle throughout, allowing the user to release the barrel while still feeling the thickness of the barrel.
The possibilities of the KITTEN II, which has undergone further evolution, will become a weapon for many players.
KITTEN II STEEL 20g
Material: 90% tungsten
Barrel weight: 18.4g
Barrel diameter: 7.0mm
Barrel length: 38.0mm
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set) [Color and size of accessory flights and shafts may differ from those in the photos.
Mayuko Morita Model Items
-
L-Flight
PRO Mayuko Morita Model ver.2 Type-A Shape MIXJPY 880 ( USD 5.53 )
-
TARGET
PRIME SERIES MAYO GENERATION-7 MAYUKO MORITA Model 210481JPY 16,000 ( USD 100.77 )
-
DARTSLIVE
DARTSLIVE PLAYER GOODS Mayuko Morita setJPY 7,480 ( USD 47.10 )
-
TARGET
PRIME SERIES MAYO GENERATION-5 Mayuko Morita Model 210291JPY 15,000 ( USD 94.46 )
-
DARTSLIVE
DARTSLIVE PLAYER GOODS 3rd Mayuko MoritaJPY 5,000 ( USD 31.49 )
-
TARGET
PRIME SERIES MAYO GENERATION-6 MAYUKO MORITA Model 210407JPY 16,000 ( USD 100.77 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.12 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.83 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.05 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.12 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.77 )