Darts / 【harrows】DIMPLEX GOLD Tungsten80% 18g
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | Harrows |
| Materials | Tungsten 80% |
| Shape | Straight |
| Cut | Diamond Cut |
| Length | 40.0mm |
| Weight (barrel Only) | 15.3g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.0mm |
Expected at JPY 157.61 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/12 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
80% TUNGSTEN
The Dimplex's unique knurling gives it a strong grip.
Recommended for those who tend to slip with darts that have fewer nicks.
The Gold Titanium Nitrade is made using the Vacuum Deposition Polymerization (V.D.P.) process.
It provides a non-slip coating that is difficult to achieve with tungsten.
Specifications
Material:80% Tungsten
Length:40.0mm
Maximum Diameter:7.0mm
Weight(Barrel):15.3g
Contents
Barrel x 3
Flight x 3
Shaft x 3
Tip x 3
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.72 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.66 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.33 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 109.76 )
-
SANGREAL
Walkure Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition SteelJPY 24,200 ( USD 153.53 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 118.64 )