Darts / 【ULTIMA DARTS】H2 REBORN Hiroshi Hatakenaka Model STEEL
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Maker | ULTIMA DARTS |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Double Ring Cut , Multifaceted Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 46.0mm |
| Weight (barrel Only) | 21.0g |
| Maximum Diameter | 6.5mm |
Expected at JPY 159.59 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 4/2 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
~H2 is reborn.
This is the 5th model of the H2 series, which represents ULTIMADARTS.
This is the first new model since the return to Japan, and it is a return to the new 12-sided cut and simple ring cut.
The fusion of the old and the new was necessary for the birth of the new H2.
~Hatanaka's thoughts on the development of the new H2 REBORN
In order to overturn the shape of straight barrels, I invented a barrel with a 12-sided cut.
This is the first straight barrel with a 12-sided cut.
I've thrown a lot of straight barrels in my life, but this one is a model that I put a lot of thought into.
I named it "H2 REBORN" (H2 means reborn).
I would like to remember the feeling I had when I stood on the starting line and be reborn.
Specifications
Length: 46.0mm
Maximum length: 6.5mm
Weight: 21.0g (barrel)
~Finally
I will do my best to be active in the future by throwing the H2 REBORN.
Your support has been and will continue to be a great help to me.
Thank you for your continued support.
HATAKE
Hiroshi Hatakenaka Model Items
-
Ultima
H2 SUPREMACY 2BAJPY 13,750 ( USD 86.15 )
-
Ultima
H2 REVIVE (STEEL)JPY 13,445 ( USD 84.24 )
-
Ultima
H2 DEMOLITION STEELJPY 13,750 ( USD 86.15 )
-
Flight-L
Hiroshi Hatakenaka Model ver.1 Shape ClearWhiteJPY 880 ( USD 5.51 )
-
Ultima
H2 DEMOLITIONJPY 13,445 ( USD 84.24 )
-
Bull's Fighter
Tungsten90% H2 Hiroshi Hatakenaka ModelJPY 10,165 ( USD 63.69 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 82.70 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.27 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 89.59 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.25 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.40 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.58 )