Darts / 【King’s JAPAN】Second Edition90 SAKURA Sakura Miyazoe Model
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | King's JAPAN |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Double Ring Cut , Triple ring cut , Shark Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 37.0mm |
| Weight (barrel Only) | 16.8g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.4mm |
| Center Of Gravity | Rear |
Expected at JPY 158.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/31 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
SAKURA
The signature model of Sakura Miyazoe, a professional player at Perfect.
This is King's JAPAN's first short barrel.
The cut is made with micro sharks and W-rings for a finer cut.
The short barrel makes it easy for women to get the right angle for their arrows.
Specifications
Material: 90% Tungsten
Maximum Diameter:7.4mm
Overall length: 37mm
Weight:16.8g(Barrel only)
Balance Mid Rear
Sakura Miyazoe Model Items
-
L-Flight
PRO ALC Sakura Miyahuku Model ver.2 Shape WhiteJPY 880 ( USD 5.54 )
-
King’s JAPAN
Sakura II Transfix EditionJPY 43,500 ( USD 274.08 )
-
Flight-L
ALC Sakura Miyahuku Model Shape WhiteJPY 750 ( USD 4.71 )
-
King’s JAPAN
Sakura II Second Edition90JPY 15,299 ( USD 96.39 )
-
King’s JAPAN
Second Edition90 SAKURA Sakura Miyazoe ModelJPY 13,000 ( USD 81.90 )
-
King’s JAPAN
Second Edition90 Sakura3 Sakura Miyazoe ModelJPY 15,299 ( USD 96.39 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.89 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.99 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 117.82 )


