Darts / 【King’s JAPAN】Premium Edition VeritasII Mari Saotome model
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | King's JAPAN |
| Materials | Tungsten 95% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 42.0mm |
| Weight (barrel Only) | 17.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.2mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 158.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/31 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
Veritas2 Premium Edition
This model is made of new material tungsten 95%.
It is made in Japan by our company.
Mari Mayonna model.
Taking advantage of the shape inherited from the previous model, the maximum diameter has been increased to 7.2mm.
We have improved the sense of stability when setting up.
The cut, newly adopted the reverse Wave cut, it is a shape that will come off beautifully at the time of grip and follow.
Specifications
Maximum diameter: 7.2mm
Overall length: 42mm
Weight:17.5g(Barrel only)
Balance Center
Tungsten 95% domestic material
Mari Saotome Model Items
-
King's JAPAN
Second Edition90 Veritas2 No.5JPY 13,000 ( USD 81.90 )
-
King’s JAPAN
Premium Edition VeritasII Mari Saotome modelJPY 25,500 ( USD 160.66 )
-
Flight-L
Mari Saotome Model ver.3 WhiteJPY 880 ( USD 5.54 )
-
L-Flight
flf1821 KiteJPY 764 ( USD 4.80 )
-
King's JAPAN
Veritas2JPY 17,518 ( USD 110.37 )
-
King’s JAPAN
Second Edition90 Veritas4 Mari Saotome ModelJPY 15,299 ( USD 96.39 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.89 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.99 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 117.82 )