Darts / 【DYNASTY】KATANA MEITOU MURAMASA No.5
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | DYNASTY |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 51.0mm |
| Weight (barrel Only) | 19.0g |
| Standard | NO.5 |
| Maximum Diameter | 6.8mm |
| Center Of Gravity | Front |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
Straight and Torpedo. The sword which fused the characteristics of each other beautifully.
Heavy, long and sharp. A strong impression from the specs.
In contrast, this mixed barrel boasts of well-balanced performance and ease of handling.
From the center of the barrel, there is a fine shark cut, and you can feel the comfortable feeling of release created by the shark cut.
The delta cut is designed to grip the rear part of the barrel and keep the edge in check, while the sharp shark R angle and the long size and weight create a sharp and powerful flight.
Regardless of your style of play, the straight line trajectory and sharp arrow speed are always beautiful and blur-free.
The included flight comes with pre-drilled holes for shell lock.
Specifications
Material : Tungsten90
Length : 51.0mm
Maximum Diameter : 6.8mm
Weight : 19.0g
Set Contents
Shaft : L-SHAFT Slim Lock
Tip : Premium Lippoint No.5
Flight : Dee.flight with KATANA logo
Attachment : SHELL LOCK
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
CONDOR
AXE L4zyAlone2 Akimune Matsuyoshi Model Small Short Neon PinkJPY 1,879 ( USD 11.95 )
-
Harrows
ALAMO VS2 RedJPY 1,100 ( USD 6.99 )
-
TARGET
REBEL REBORN LUMIERE Hideaki Hasumi modelJPY 9,200 ( USD 58.53 )
-
TARGET
K-FLEX DIAMOND Kosuzu Iwao Model Shape Short Clear 410239JPY 1,879 ( USD 11.95 )
-
Zaoral
Recovery Necklace Navy/Gold MJPY 11,000 ( USD 69.98 )
-
JOKER DRIVER
零-ZERO-ALL COLOR SHAFT CLEAR(White Ravel) BLUE 18.0mmJPY 660 ( USD 4.19 )


