Darts / 【DYNASTY】KATANA MEITOU Byakko 2BA
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | DYNASTY |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 40.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.4mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 159.80 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/26 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
Condensed mass and functionality. A sword with fine technique.
The condensed mass of 18.0g in a compact body.
The combination of a powerful yet finely crafted cut achieves an extremely aggressive flight.
The five ring cuts that serve as the main cut are arranged alternately with cuts of different widths.
In addition, each cut has dot and ellipse processing, and even if the cut height is shallow, you can get a firm hold and a smooth release.
In addition, by sandwiching the front and back of the ring cut with a shark cut, no power is lost when gripping.
Take back, swing of the arm, return of the wrist, etc., the energy to go forward is maximized, condensed, and released. A sword with an extremely aggressive jump was completed.
The included flight comes with a pre-drilled hole for the shell lock.
Specification
Material : Tungsten90
Length : 40.0mm
Maximum Diameter : 7.4mm
Weight : 18.0g
Set Contents
Shaft : L-SHAFT Slim Lock
Tip : Premium Lippoint
Flight : Dee.flight with KATANA logo
Attachment : SHELL LOCK
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
one80
Uta ver.2 Kaori Miura Model Rainbow 2BA 20gJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
one80
Uta ver.2 Kaori Miura Model Pink Gold 2BA 20g S-DARTS Limited EditionJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.24 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE PERSEUS METSU RYUSEI AZEMOTO MODEL 20gJPY 19,800 ( USD 123.90 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE PERSEUS METSU RYUSEI AZEMOTO MODEL 18gJPY 19,800 ( USD 123.90 )


