Darts / 【Bull's Fighter】Tungsten80% Balam
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | bull's fighter |
| Materials | Tungsten 80% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Shark Cut , Wing Cut , Mulch Cut |
| Length | 40.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.4mm |
Expected at JPY 159.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 4/23 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
This is a new series produced by Bull's Fighter for beginners.
The design was devised based on 10 years of dart production know-how and consists of various styles of darts.
Unlike the Eurpoean darts which are also reasonably priced, we have pursued a style that suits the Asian body type and throwing style.
Balam
This model is recommended for those who grip the center and rear side of the barrel.
It has excellent stability and feels light compared to its weight.
It creates a stable trajectory regardless of your throwing style.
Specifications
Material: 80% tungsten
Length:40.0mm
Maximum diameter:7.4mm
Barrel weight:18g
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 6 (2 sets)
Tips x 6 (2 sets)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 96.41 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 89.52 )
-
TARGET
JAPAN CONSTRUCTORS CHAMPION 2025 RISING SUN GEN10 HARUKI MURAMATSU MODEL 210821JPY 29,800 ( USD 186.58 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.25 )
-
SANGREAL
Walkure Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition SteelJPY 24,200 ( USD 151.51 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.55 )