Darts / 【TARGET】THE LEGEND PAUL LIM EURO STEEL
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Maker | TARGET |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Double Ring Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 50.0mm |
| Weight (barrel Only) | 22.0g |
| Maximum Diameter | 6.9mm |
Expected at JPY 157.61 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/12 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
THE LEGEND EURO
Paul Lim's signature model "PAUL LIM THE LEGEND EURO" is now available.
While keeping the silhouette of the past, Trapezoidal cut is adopted for the grip area.
The entire barrel has been coated with Nitride to strengthen and protect the grip.
The center of the barrel is decorated with the golden Merlion, a symbol of Singapore, as requested by the player himself.
The front of the barrel features a radial grip with alternating rings.
The steel version is fitted with an improved storm point to reduce distortion.
PAUL LIM THE LEGEND EURO STEEL
Specifications
Material: 90% Tungsten
Length:50.0mm
Maximum diameter:6.9mm
Barrel weight:22.0g
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
About the 4BA processing service
The tip diameter of this barrel is smaller than 4BA tip, so the tip will protrude when 4BA processing is done.
PAUL LIM Model Items
-
TARGET
TEAM PRO PAUL LIM BRASS 2BA 17g 180065JPY 3,199 ( USD 20.29 )
-
DMC
BATRAS Paul Lim PartsW FRONTJPY 6,600 ( USD 41.86 )
-
TARGET
THE LEGEND G2 PAUL LIM STEELJPY 14,055 ( USD 89.17 )
-
DMC
BATRAS Paul Lim PartsW FRONT 14.7s Gun Metallic ColorJPY 9,350 ( USD 59.32 )
-
DARTSLIVE
DARTSLIVE PLAYER GOODS 4th PAUL LIMJPY 5,000 ( USD 31.72 )
-
TARGET
THE LEGEND GENERATION 9 PAUL LIM MODEL SWISS POINT 22g 190591JPY 24,800 ( USD 157.34 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.72 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.66 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.33 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 109.76 )
-
SANGREAL
Walkure Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition SteelJPY 24,200 ( USD 153.53 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 118.64 )