Darts / 【ULTIMA DARTS】Sylphide Ayaka Okubo Model 2BA
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | ULTIMA DARTS |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Shark Cut , Micro Cut , Steer cut( Step cut ) , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 41.0mm |
| Weight (barrel Only) | 17.7g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.4mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
Sylphide
Fumika Okubo's first Signature Model named after the fairy of the wind.
Based on PANDORA and dia which have been used in ULTIMA DARTS.
MD7.4 for easy grip and cut to the very back of the grip
The weight of this model is 17.7g.
The barrel features a perfect balance that provides a sense of security and stability to catch the wind.
Model used by Fumika Okubo, ULTIMA DARTS
Specifications
Material:90% Tungsten
Weight:17.7g
Barrel Length:41.0mm
Maximum diameter:7.4mm
Contents
3 Barrels
PC Shaft Short 3pcs, Inbet 3pcs
UltimaDarts original flight 3pcs.
Tornado tip 6 pcs.
Ayaka Okubo Model Items
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
one80
Luxor Alpha 2BA 20gJPY 9,900 ( USD 62.98 )
-
FOOT
DODGE Truckin -Zip Parker- White SJPY 8,000 ( USD 50.89 )
-
Harrows
ROYAL CASEJPY 3,600 ( USD 22.90 )
-
Darts Studio Macau DSM TOURNAMENT CASE Classic Style JPY 2,480 ( USD 15.77 )
-
TARGET
POWER 8ZERO straight BLACK TITANIUM PHIL TAYLOR'S 80% 2BA 19g 200244JPY 7,639 ( USD 48.60 )
-
CAMEO
SKINNY LIGHT RedJPY 5,680 ( USD 36.13 )




