Darts / 【D.craft】Neo Brass Black Wildcat
( 1 )
SPEC
| Category | Soft-tip Darts(brass) |
|---|---|
| Maker | D.craft |
| Materials | Brass |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Double Ring Cut , Mulch Cut |
| Length | 55.0mm |
| Weight (barrel Only) | 14.2g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.5mm |
Expected at JPY 160.31 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/27 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
The popular brass series from D.craft has come back with a renewal.
This time, there is one more type than last time, 4 types in total!
All of them are designed to be easy to throw for beginners.
Neo Black Wildcat Black Wildcat
The long-awaited straight, exquisite cut and angle to achieve a clean hand-off.
Material: Brass
Length:55mm
Maximum diameter:7.5mm
Barrel weight:14.2g
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Japan Review
5.00
1 Reviews
|
|
1 |
|
|
0 |
|
|
0 |
|
|
0 |
|
|
0 |
2019-08-01
I bought this darts barrel not long after I started playing darts and wanted to try different types of barrels.
I was surprised how much my rating went up. I think the ease of checking the grip and the stability when throwing are great.
And the price is inexpensive, so I'd recommend it to anyone who wants to give it a shot!
6 people found this helpful
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 82.33 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 107.91 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 82.33 )
-
one80
Uta ver.2 Kaori Miura Model Rainbow 2BA 20gJPY 13,200 ( USD 82.33 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 109.78 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.23 )