Darts / 【D.craft】Neo Brass Red Cheetah
( 1 )
SPEC
| Category | Soft-tip Darts(brass) |
|---|---|
| Maker | D.craft |
| Materials | Brass |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Wing Cut , Mulch Cut |
| Length | 50.0mm |
| Weight (barrel Only) | 14.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 8.0mm |
Expected at JPY 160.31 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/27 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
The popular brass series from D.craft has come back with a renewal.
This time, there is one more type than last time, 4 types in total!
All of them are designed to be easy to throw for beginners.
Neo Red Panther Red Cheetah
The bottle shape is easy to control, and the arrow speed is also easy to produce, so we recommend it!
Material:Brass
Length:50mm
Maximum diameter:8.0mm
Barrel weight:14.0g
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Japan Review
5.00
1 Reviews
|
|
1 |
|
|
0 |
|
|
0 |
|
|
0 |
|
|
0 |
2025-07-05
I bought a Dee Craft Wildcat before I bought these, but I thought it would be better to have a little more thickness in the front.
I thought it would be better to have a little more thickness in the front, so I bought this dart. The length is a little short and I can throw it as I expected. The color is also
The color is also nice and so far this is the easiest to use.
1 people found this helpful
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 82.33 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 107.91 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 82.33 )
-
one80
Uta ver.2 Kaori Miura Model Rainbow 2BA 20gJPY 13,200 ( USD 82.33 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 109.78 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.23 )