Darts / 【TRiNiDAD】K Seo Byung Soo
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TRiNiDAD |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Steer cut( Step cut ) , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 43.0mm |
| Weight (barrel Only) | 21.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.5mm |
Expected at JPY 158.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/31 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
Designed by top Korean player [Seo Byung Su] who is active in PERFECT KOREA.
A heavyweight barrel with a cut that sticks to the barrel.
SEO used to use Gomez Type7, a model designed by Yuki Yamada.
This model is based on the Gomez Type7, but the cut of the grip section has been improved to a wider cut with a stronger and more aggressive cut.
The thicker diameter gives the grip a sense of stability.
The center section has a thicker ring cut with vertical knurling to improve the pullout.
The front part has the same cut as the grip section, and for those who grip the front part with their fingers, the cut and shape follow the fingers to prevent them from shifting.
21g center center of gravity.
This is a heavy barrel that flies straightforwardly by throwing lightly.
Specifications
90% Tungsten
Length: 43.0mm
Weight:21.0g
MaxDia:7.5mm
Set Contents
Barrel 3 pcs.
CONDOR Flight 3 pcs.
Tip 3 pcs.
The color and size of the attached CONDOR flights and tips may differ from those shown in the photos.
Seo Byung Su Model Items
-
CONDOR
SE-O Homme Seo Byung Su Model small short black×whiteJPY 1,300 ( USD 8.18 )
-
CONDOR
Seo Byung Su Model Cranium small short blackJPY 1,300 ( USD 8.18 )
-
CONDOR
AXE SEO BYUNG SU Model THE KING Small Medium MIXJPY 1,879 ( USD 11.83 )
-
CONDOR
Seo Byung Su Model Cranium small long blackJPY 1,300 ( USD 8.18 )
-
CONDOR
AXE SEO BYUNG SU Model THE KING Small Long MIXJPY 1,879 ( USD 11.83 )
-
TRiNiDAD
Se-o Type2 Seo Byung Su ModelJPY 11,000 ( USD 69.30 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.89 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.99 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 117.82 )