Darts / 【SHOWTIME DARTS】Nitro2 22g
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Maker | Showtime Darts |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut |
| Length | 51.0mm |
| Weight (barrel Only) | 22.0g |
| Maximum Diameter | 6.3mm |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
NEW NITRO ST
Developed by Yorkshire's top player, Mark Nitro Lawrence, in association with Showtime Darts.
Great grip with Element Dot technology and a striking green colour scheme.
One of Showtime's best ever darts.
The best control and the best looking - one of the most beautiful darts of all time!
Specifications
Material: 90% Tungsten
Length:51.0mm
Maximum diameter:6.3mm
Barrel weight:22.0g
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
JAKO
jkc0415 GreenJPY 4,400 ( USD 27.99 )
-
Green Room
grd1631 Tungsten 90% TorpedoJPY 12,571 ( USD 79.99 )
-
JOKERDRIVER
-ZERO- ULTRA ZONE Mid FrontJPY 79,200 ( USD 503.94 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE"THE EAGLE3"Larry Butler Model 2BAJPY 9,799 ( USD 62.34 )
-
SHADE
Tomoya Goto Support T-SHIRT 2023 Type2 XXLJPY 4,000 ( USD 25.45 )
-
JOKERDRIVER
STAINLESS #01JPY 5,500 ( USD 34.99 )