Darts / 【TARGET】AGORA A32 2BA 20g 100213
( 1 )
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TARGET |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Double Ring Cut , Wing Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 50.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.3g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.2mm |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
New series featuring a combination of radial grooves and precision milling cuts.
This 90% tungsten model is suitable for various grip styles.
AGORA SOFT A32 20g
Material: 90% Tungsten
Length: 45.5mm
Maximum Diameter:6.2mm
Barrel Weight: Approx. 18.3g
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Japan Review
5.00
1 Reviews
|
|
1 |
|
|
0 |
|
|
0 |
|
|
0 |
|
|
0 |
2017-11-05
Although less flashy, this barrel looks as if it incorporates new technology into a royal design.
The biggest feature is the radial groove (vertical cut), which is mentioned in the description. Like the octagonal cut, it serves as a landmark for the grip position.
Also, the number of vertical cuts are different between the front and the back, giving the impression of a completely different dart depending on the gripping position.
The weight of the barrel alone is 18.3g, so there is a sense of "holding" the darts.
We recommend this barrel not only for those who like straight darts, but also for those who usually use Torpedo darts.
10 people found this helpful
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )