Darts / 【MONSTER】KITTEN III Mayuko Morita Model STEEL
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Maker | MONSTER |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Wing Cut , Steer cut( Step cut ) , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 38.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.5g |
| Maximum Diameter | 7.0mm |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
KITTEN III
KITTEN III
KITTEN III" of the stylish gold coating model applied everywhere.
The double shark cut on the tapered shaft side
The double shark cut is placed on the tapered part of the shaft side to assist the final push at the time of release.
Special cut at the maximum diameter of 7.0 mm to provide adequate hooking power
The combination of this special cut and the double shark cut
This special cut and the double shark cut combine to create a barrel with both improved grip and ease of release.
KITTEN III STEEL 20g
Material: 90% Tungsten
Barrel weight: 18.5g
Barrel Diameter: 7.0mm
Barrel length: 38.0mm
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set) 【Color and size of the flight and shaft may differ from the photo.
Mayuko Morita Model Items
-
TARGET
PRIME SERIES MAYO GENERATION 6 MAX MAYUKO MORITA MODEL 210436JPY 16,000 ( USD 101.80 )
-
DARTSLIVE
DARTSLIVE PLAYER GOODS Mayuko Morita setJPY 7,480 ( USD 47.58 )
-
TARGET
PRIME SERIES MAYO GENERATION-7 MAYUKO MORITA Model 210481JPY 22,800 ( USD 145.07 )
-
TARGET
PRIME SERIES MAYO GENERATION-6 MAYUKO MORITA Model 210407JPY 16,000 ( USD 101.80 )
-
TARGET
PRIME SERIES MAYO GENERATION-5 MAX Mayuko Morita Model 210342JPY 15,000 ( USD 95.44 )
-
L-Flight
PRO Mayuko Morita Model ver.2 Type-A Shape MIXJPY 990 ( USD 6.29 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )