Darts / 【DYNASTY】KATANA ORTEGA Nobuhiro Yamamoto Model No.5
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | DYNASTY |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Mulch Cut |
| Length | 36.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.5g |
| Standard | NO.5 |
| Maximum Diameter | 7.6mm |
| Center Of Gravity | Front |
Expected at JPY 158.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/31 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
-Heroic and outstanding. Nobuhiro Yamamoto's long-awaited KATANA first model. -The first model of KATANA.
Super front center of gravity. Attack type specification.
Nobuhiro Yamamoto, who has won many tournaments, chose the aggressive ring cut.
The ring cut is wide and deep, and the straight line trajectory can be felt the toughness.
The shark cut on the front of the barrel plays an important role in fine tuning the control.
Yamamoto, who became a KATANA player, will make a new history with ORTEGA...
The included flight comes with a pre-drilled hole for shell lock.
Specification
Material :Tungsten90
Length :36.0mm
Maximum Diameter : 7.6mm
Weight : 18.5g (barrel only)
Set Contents
Shaft :L-SHAFT
Tip :Premium Lippoint No.5
Flight :Dee.flight with KATANA logo
Accessories :SHELL LOCK
Nobuhiro Yamamoto Model Items
-
【L-Flight】】PRO Nobuhiro Yamamoto Model Shape KAMI MIX JPY 920 ( USD 5.79 )
-
DYNASTY
KATANA ORTETGA JIKA cincuenta Nobuhiro Yamamoto model 2BA 23gJPY 15,800 ( USD 99.55 )
-
L-Style×DYNASTY
KRYSTAL ONE NOBUHIRO YAMAMOTO ModelJPY 3,700 ( USD 23.30 )
-
DYNASTY
KATANA ORTETGA JIKA cincuenta Nobuhiro Yamamoto model 2BA 21gJPY 15,800 ( USD 99.55 )
-
DYNASTY×FlightL
NOBU Model YellowJPY 850 ( USD 5.35 )
-
L-Flight×DYNASTY
PRO Nobuhiro Yamamoto Model NOBU2 Shape KAMIK PurpleJPY 950 ( USD 5.98 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.89 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.99 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 117.82 )