Darts / 【Harrows】SARU KING BRASS Takehiro Suzuki Model
SPEC
| Category | Soft-tip Darts(brass) |
|---|---|
| Maker | Harrows |
| Materials | Brass |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Wing Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 51.0mm |
| Weight (barrel Only) | 16.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 8.6mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 158.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/31 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
The brass darts model based on the "SARU KING", the signature model of SOFT DARTS PROFESSIONAL TOUR JAPAN 2016
This is a brass darts model based on the "SARU KING" signature model by Takehiro Suzuki.
In order for the beginner player to feel the weight firmly
The setting weight is set at 18g so that beginner players can feel the weight firmly, and the layout is similar to the "SARU KING".
In addition to the tungsten coating, the front part of the barrel is coated with the color of the image of Sun Wukong's head ring "Kinkoji" and "Ruyi-bou".
At the back, the long shark cut and the ring cut are arranged alternately to remind the rambunctious Sun Wukong.
Specifications
Material: Brass
Total length: 51.0mm
Maximum Diameter:8.6mm
Barrel weight:16.5g
Tungsten coating, Color coating
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Takehiro Suzuki Model Items
-
Harrows
I-CON 90% SCEPTRE Takehiro Suzuki Model 18gRJPY 7,700 ( USD 48.51 )
-
Harrows
SARU KING ORIGINS BLACK LIMITED Takehiro Suzuki ModelJPY 14,300 ( USD 90.10 )
-
Green Room
POSEIDON BigBandy 5 Takehiro Suzuki Model BlackLimitedJPY 17,315 ( USD 109.09 )
-
Green Room
grd0123 Tungsten 90% TorpedoJPY 16,762 ( USD 105.61 )
-
Harrows
SARU KING REVOLUTION Takehiro Suzuki ModelJPY 13,750 ( USD 86.63 )
-
GRRM
Big Bandy 1JPY 13,499 ( USD 85.05 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.89 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.99 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 117.82 )