Darts / 【Harrows】THE TORNADO BRASS Singo Enomata Model
SPEC
| Category | Soft-tip Darts(brass) |
|---|---|
| Maker | Harrows |
| Materials | Brass |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 52.0mm |
| Weight (barrel Only) | 16.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 8.6mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 158.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/31 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
The 3rd place of SOFT DARTS PROFESSIONAL TOUR JAPAN 2016 annual ranking
Harrows THE TORNADO brass darts model is based on Shingo Enomata's signature model THE TORNADO.
So that beginner players can feel the weight firmly
The setting weight is set at 18g so that beginner players can feel the weight of the dart, and the layout is similar to "THE TORNADO".
The same "CONCAVE SEGMENTED GRIP" is used as the signature model.
In addition to the horizontal and vertical cuts, the grip part is made with a loose concave surface specification to stick to your fingers.
Specifications
Material: Brass
Total length: 52.0mm
Maximum diameter:8.6mm
Barrel Weight:16.5g
Color Coating
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Shingo Enomata Model Items
-
SHADE
Tornade T-shirts Shingo Enomata Model Black SJPY 3,899 ( USD 24.56 )
-
SHADE
Shingo Enomata COLLABORATION T-SHIRT 2023 White XXLJPY 4,000 ( USD 25.20 )
-
SHADE
Shingo Enomata COLLABORATION T-SHIRT 2023 White XLJPY 4,000 ( USD 25.20 )
-
L-Flight
PRO Shingo Enomata model ver.3 Shape MIXJPY 880 ( USD 5.54 )
-
Harrows
THE TORNADO Shingo Enomata ModelJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
Flight-L
Singo Enomata Model ver.1 Shape WhiteJPY 880 ( USD 5.54 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.89 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.10 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.79 )