Darts / 【DYNASTY】KATANA KIWAMI ZIPANGU Raiden
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | DYNASTY |
| Materials | Tungsten 80% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Mulch Cut |
| Length | 50.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.8mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 159.80 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/26 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
Semi-straight barrel 50mm in length.
At first glance it appears to be straight, but there is a slow taper from the maximum diameter to the rear of the barrel.
The main cut is a winged cut that allows the dart to move forward with great ease.
The tapered angle increases the propulsive force of the dart and the wing cut works functionally to create the elegant flight that is the hallmark of this barrel.
Specifications
Material : Tungsten80
Length : 50.0mm
Maximum Diameter : 6.8mm
Weight : 18.0g(Barrel only)
Set Contents
Shaft : LARO
Tip : Premium Lippoint
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
one80
Uta ver.2 Kaori Miura Model Rainbow 2BA 20gJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
one80
Uta ver.2 Kaori Miura Model Pink Gold 2BA 20g S-DARTS Limited EditionJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.24 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE PERSEUS METSU RYUSEI AZEMOTO MODEL 20gJPY 19,800 ( USD 123.90 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE PERSEUS METSU RYUSEI AZEMOTO MODEL 18gJPY 19,800 ( USD 123.90 )