Darts / 【MONSTER】THE RAZOR PRAY CARVER Model STEEL
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Maker | MONSTER |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 48.0mm |
| Weight (barrel Only) | 21.4g |
| Maximum Diameter | 6.4mm |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
THE RAZOR
MONSTER American player RAY CARVER's 1st model appeared in GLOBAL MODEL.
"Ray Carver's delicate technique is born from this barrel".
The RAY CARVER model "THE RAZOR" was created by adopting the appropriate specs calculated based on the information obtained from MONSTER's numerous data.
It was formed with a micro cut of 0.3mm width and a ring cut of 0.6mm width.
By engraving the wide ring cut in a certain position, it is possible to clearly identify the grip position.
The blue coating laid on the barrel gives a beautiful shine.
THE RAZOR STEEL 22g
Material: 90% Tungsten
Length:48.0mm
Maximum diameter:6.4mm
Barrel weight:21.4g
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
RAY CARVER Model Items
-
JOKER DRIVER
PLATINUM R/C Ray Carver ModelJPY 24,200 ( USD 153.97 )
-
TIGA
FUSION (Ray Carver Model) 18gJPY 19,555 ( USD 124.43 )
-
TIGA
tif0051 ShapeJPY 314 ( USD 1.99 )
-
TIGA
tif0053 TeardropJPY 314 ( USD 1.99 )
-
TIGA
Tungsten 90% STEEL TIP(Ray Caver Mode)JPY 6,722 ( USD 42.76 )
-
MONSTER
THE RAZOR PRAY CARVER Model 2BAJPY 12,100 ( USD 76.98 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )