Darts / 【Harrows】PULSE 90% STEEL 18gR
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Maker | Harrows |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Wave cut ( Scalloped cut,Ripple cut ) |
| Length | 49.0mm |
| Weight (barrel Only) | 22.0g |
| Maximum Diameter | 6.4mm |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
Straight shape with 49mm length and "RECESSED CURVE GRIP".
Finished to match barrel match weight +/- 0.05 grams.
The pitch of the cut differs between the front and back of the barrel, and the indented curve has a grip between a ring cut and a shark cut.
Comes with Super Grip Fusion shaft (black x aqua) and new Prime Flight (matte grey base with clear blue parts).
Specifications
Material: 90% Tungsten
Length: 49.0mm
Maximum Diameter:6.4mm
Barrel weight:22.0g
Barrel match weight: ±0.05g
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Points x 3 (1 set)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
TARGET
Swiss Firepoint Black Point 35mm 340029JPY 1,600 ( USD 10.17 )
-
TARGET
PRO GRIP EVO Aluminium SHAFT TOP Silver 380086JPY 770 ( USD 4.89 )
-
TARGET
BLACK MARQUE DRAGON Gen2 Leslie Lee Model SWISS POINT 190521JPY 14,000 ( USD 89.07 )
-
S4
Zeus VJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
taa1151 JPY 1,900 ( USD 12.08 )