Darts / 【S4】Zeus2 STEEL
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Maker | S4 |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Steer cut( Step cut ) , Mulch Cut |
| Length | 40.0mm |
| Weight (barrel Only) | 19.0g |
| Maximum Diameter | 7.1mm |
| Center Of Gravity | Front |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
Hard darts boom in Japan is gradually spreading.
The Zeus series is now available with steel tip.
The design is the same as the original, but the weight has been increased to compete in the hard darts market!
Specifications] Zeus 2 STEEL
Material: 90% tungsten
Maximum diameter:7.1mm
Length: 40.0mm
Weight:19.0g (Barrel only)
Center of Gravity:Front
Contents
Barrel x 3 (1 set)
-


エスフォー
-
ゼウスシリーズ スティール
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
TRiNiDAD
ARM SUPPORTER BIG LOGO XLJPY 2,017 ( USD 12.82 )
-
L-Flight
flf6161 ShapeJPY 764 ( USD 4.86 )
-
MONSTER
LEVERET II Ayaka Sasaki Model 2BA 18gJPY 10,695 ( USD 68.04 )
-
dma0112 JPY 770 ( USD 4.89 )
-
TRiNiDAD
Romero TYPE2 Natsumi Iwata Model S-DARTS Limited 2BAJPY 14,800 ( USD 94.17 )
-
TARGET
VISION ULTRA FLIGHT SHAPE RVB BLACK 332010JPY 398 ( USD 2.52 )
KTM. Comment
名機のスティールって結構バランス悪くなったりするんですが、これは素晴らしい。
重さの設定値もソフトから移行する人に合っていて、ターゲット層がしっかり見えている感じがGOOD。