Darts / 【MONSTER】THE WORKS GLOBAL WORKS DIVISION ESPANOLA ALCHEMIST II 2BA 18g
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | MONSTER |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Micro Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 43.0mm |
| Weight (barrel Only) | 16.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.4mm |
Expected at JPY 158.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/31 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
ALCHEMIST II
We will release "DIVISION ESPANOLA (Spain model)" from GLOBAL WORKS which is a series of each country's image.
ALCHEMIST II" is formed by ring cut.
This is the model of Spanish top player Toni Alcinas.
The combination of micro ring cut and vertical cut can build up exquisite hold and release.
The micro shark cut in the center is also useful to identify the player's grip position.
The "ALCHEMIST II" can be used for any kind of gripping.
Enjoy the flight of a straight barrel.
ALCHEMIST II 2BA 18g
Material: 90% Tungsten
Overall Length:43.0mm
Maximum Diameter:6.4mm
Barrel Weight:16.5g
Standard:2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Toni Alcinas Model Items
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.89 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.10 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.79 )