Darts / 【TRiNiDAD】K Lourenco Sun
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TRiNiDAD |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 50.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.0mm |
| Center Of Gravity | Front |
Expected at JPY 158.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/31 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
The Sun is a straight barrel with a torquey forward center of gravity.
TRiNiDAD/CONDOR player in Macau
This is a model designed by Lourenco Sun, a TRiNiDAD/CONDOR player from Macau.
The advantages of both straight barrels and torpedo barrels are combined in one barrel.
About two-thirds of the barrel length is straight with a tight, firm shark cut.
The center of gravity is in front of the barrel due to the sharply thickened front section, which gives the barrel an exhilarating torpedo-like flight.
It has both the ease of a straight grip and the controllability of a torpedo.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 50.0mm
Maximum diameter: 7.0mm
Barrel weight: 18.5g
Standard: 2BA
Contents of set
Barrel 3 pcs.
CONDOR Flight 3 pcs.
Tip 3 pcs.
The color and size of the attached CONDOR flights and tips may differ from those shown in the photos.
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.89 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.99 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 117.82 )