Darts / 【RED DRAGON】Peter Wright Snakebite Black Strike 24g
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Maker | RED DRAGON |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Double Ring Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 43.2mm |
| Weight (barrel Only) | 24.0g |
| Maximum Diameter | 7.7mm |
Expected at JPY 159.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 4/23 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
Peter Wright Snakebite Black Strike
Peter Wright is a PDC player with a penchant for barrels, which is what drives him to win.
The Snakebite Black Strike has the highest level of grip bio-mechanism that Peter Wright demands.
It is designed with a world class barrel design that allows you to manipulate torque forces at will.
It is coated with PVD BLACK for added durability.
Specifications
Material: 90% Tungsten
Length:43.2mm
Maximum Diameter:7.7mm
Barrel Weight:24.0g
Standard:Hard
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Peter Wright Model Items
-
RED DRAGON
Snakebite Peter Wright model DOUBLE WORLD CHAMPION SPECIAL EDITION Steel 22g 2409JPY 13,300 ( USD 83.27 )
-
RED DRAGON
Peter Wright Snakebite Melbourne Masters Edition 22gJPY 16,500 ( USD 103.31 )
-
RED DRAGON
Peter Wright Snakebite Black Strike 24gJPY 13,750 ( USD 86.08 )
-
RED DRAGON
Snakebite Peter Wright model DOUBLE WORLD CHAMPION SPECIAL EDITION GOLD PLUS Steel 20g 2412JPY 13,300 ( USD 83.27 )
-
RED DRAGON
Peter Wright Snakebite Vyper 2BA 22gJPY 13,750 ( USD 86.08 )
-
RED DRAGON
Peter Wright Snakebite Black Strike 2BA 22gJPY 13,750 ( USD 86.08 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 96.41 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 89.52 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.25 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.19 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE PERSEUS METSU RYUSEI AZEMOTO MODEL 18gJPY 19,800 ( USD 123.97 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.55 )