Darts / 【Harrows】SARU KING 2 80% Takehiro Suzuki Model
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | Harrows |
| Materials | Tungsten 80% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Double Ring Cut , Wave cut ( Scalloped cut,Ripple cut ) , Mulch Cut |
| Length | 42.0mm |
| Weight (barrel Only) | 19.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.6mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 158.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/31 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
The entry model of the "SARU KING 2", the signature model of Takehiro Suzuki.
The barrel is made of 80% tungsten and is easy to handle.
Based on the "SARU KING 2", the coating and processing have been reviewed to achieve an affordable price.
Specifications
Material: 80% Tungsten
Length:42.0mm
Maximum diameter:7.6mm
Barrel Weight:19.0g
Standard:2BA
Barrel Match Weight:±0.05g
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 6 (2 sets)
Takehiro Suzuki Model Items
-
Green Room
grd0151 Tungsten 90% TorpedoJPY 13,499 ( USD 85.05 )
-
Green Room
grd0123 Tungsten 90% TorpedoJPY 16,762 ( USD 105.61 )
-
Harrows
SARU KING REVOLUTION Takehiro Suzuki ModelJPY 13,750 ( USD 86.63 )
-
Harrows
I-CON 90% KNIGHT Takehiro Suzuki Model 18gRJPY 7,700 ( USD 48.51 )
-
Harrows
SARU KING ORIGINS BLACK LIMITED Takehiro Suzuki ModelJPY 14,300 ( USD 90.10 )
-
Harrows
SARU KING 2 Takehiro Suzuki ModelJPY 13,750 ( USD 86.63 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.89 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.99 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 117.82 )