Darts / 【TRIPLEIGHT】EIGHT LINE"THUNDERBOLT"T-arrow PRODUCT
( 1 )
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TRIPLEIGHT |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Multifaceted Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 35.0mm |
| Weight (barrel Only) | 16.8g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.4mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
The new lineup EIGHT LINE of TRIPLEIGHT.
It is a new lineup full of charm that pursued functional beauty while adopting a design for actual battle.
TRIPLEIGHT "ZERO" evolves beyond time by the hand of the player Taro Taniuchi.
Short darts with outstanding impact no matter where you cut through the front, middle or back of the barrel.
Only 6 vertical slit cuts are made on the rear area, which is the main grip, giving it a no-groove finish.
The center area features the first nut cut of the TRIPLEIGHT. The center area has the first nut cut on the TRIPLEIGHT, which makes it easy to grip with your fingers.
On the front area, the barrel is engraved with THUNDER, which is also the name of the barrel.
Try this evolutionary dart that can be called the "ZERO2" that Taro Taniuchi derived while having a playful spirit.
Specifications
Material: 90% Tungsten
Length:35.0mm
Maximum diameter:7.4mm
Barrel Weight:16.8g
Standard:2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight with TRIPLEIGHT logo x 3 (1 set)
LARO Shaft x 3 (1 set)
Premium Lippoint tip x 3 (1 set)
Japan Review
4.00
1 Reviews
|
|
0 |
|
|
1 |
|
|
0 |
|
|
0 |
|
|
0 |
2019-06-24
This barrel is produced by Mr. Taniuchi.
It looks hard to throw, but when you throw it, it fits your fingers and is easy to throw.
It may be a bit questionable if it is suitable for everyone, but it is a good barrel!
2 people found this helpful
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )