Darts / 【UNICORN】NOIR 70% TUNGSTEN GARY ANDERSON 18G No.23800
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | unicorn |
| Materials | Tungsten 70% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Double Ring Cut , Mulch Cut |
| Length | 52.8mm |
| Weight (barrel Only) | 18.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.4mm |
Expected at JPY 157.61 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/12 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
Noir is the series that proves that you are a player of status and honour who has won the world's most prestigious matches.
It features a black titanium coating and a laser-engraved player's signature.
Gary Anderson.
Born in 1970. Born in Scotland. Nicknamed "The Flying Scotsman".
Known as one of the smoothest throwers with consistent scoring skills.
He has won a total of 12 major titles in BDO and PDC.
The player himself used the 23g at the 2015 and 2016 World Championships.
Specifications
Material:Tungsten70
Length:52.8mm
Maximum Diameter:6.4mm
Barrel Weight:18g
Standard:2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 12 (4 sets)
Shaft x 9 (3 sets)
Tip x 3 (1 set)
GARY ANDERSON Model Items
-
UNICORN
S/T WORLD CHAMPION TUNGS GARY ANDERSON 21G No.29001JPY 11,000 ( USD 69.78 )
-
UNICORN
WORLD CHAMPION GARY ANDERSON Model PHASE5 Steel 25g No.29024JPY 11,999 ( USD 76.13 )
-
UNICORN
NOIR 90% TUNGSTEN GARY ANDERSON 27G No.27803JPY 13,037 ( USD 82.70 )
-
UNICORN
WORLD CHAMPION GARY ANDERSON Model PHASE5 2BA 18g No.04502JPY 11,999 ( USD 76.13 )
-
UNICORN
NOIR 90% TUNGSTEN GARY ANDERSON 21G No.27800JPY 13,037 ( USD 82.70 )
-
UNICORN
NOIR GARY ANDERSON Model PHASE5 Steel 23g No.27852JPY 14,000 ( USD 88.82 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.72 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.66 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.33 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 109.76 )
-
SANGREAL
Walkure Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition SteelJPY 24,200 ( USD 153.53 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 118.64 )