Darts / 【COSMODARTS】ESSENTIAL LABEL B
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | COSMO DARTS |
| Materials | Tungsten 80% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Wing Cut , Mulch Cut |
| Length | 40.0mm |
| Weight (barrel Only) | 17.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.2mm |
Expected at JPY 158.91 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/20 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
ESSENTIAL LABEL" is a new brand of darts barrels that has been developed by reviewing the know-how of darts barrel manufacturing.
First of all, 3 types of R/G/B were launched!
In order to approach the essence of the barrel, the main specs (overall length, maximum diameter, weight) are shared and only the shape is changed.
This allows you to focus only on the shape of the barrel and not on the main specs, so you can see the ESSENTIAL part of the barrel shape.
In addition, "Fit Flight", "Fit Shaft GEAR" and "Fit Point PLUS" are included as standard accessories.
This is the perfect product for beginners to use as their first darts, or for core users to use as a guide when they are having trouble choosing a barrel.
The ESSENTIAL of COSMO DARTS is the starting point and the return point.
Specifications
Material: 80% Tungsten
Overall length: 40.0mm
Maximum diameter:7.2mm
Barrel Weight:17.5g
Standard:2BA
R/G/B common
Contents
Barrel x3(1set)
Fitted Flight x3 (1 Set)
Fit Shaft Gear x3 (1 Set)
Fit Point Plus x 3 (1 Set)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 89.98 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.86 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 96.91 )
-
COSMODARTS
DISCOVERY LABEL Daisuke Akamatsu Model 2BAJPY 9,900 ( USD 62.29 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.74 )
-
S4
Zeus IV Re:Black LimitedJPY 17,600 ( USD 110.74 )