Darts / 【BASARA】Oja Black 2BA
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | BASARA |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Shark Cut , delta cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 47.7mm |
| Weight (barrel Only) | 18.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.0mm |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
BASARA [Black] series is black coating type.
Barrel specs are the same as silver type.
The coating is glossy solid black.
This model combines the performance of the straight type and the torpedo type, and it has a good grip, good release, and sharpness of flight.
The grip is straight, but the tapered front of the barrel provides a secure fit that has never been achieved with a straight barrel before.
In addition, the main cut is a delta cut double ring with a sharp edge.
While the grip is sharp, it is very easy to release and goes straight to the target.
In addition to the stable grip and good release, this model with a weight of 18g achieves a surprisingly straightforward and sharp flight.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length:47.7mm
Maximum diameter:7.0mm
Barrel Weight:18.0g
Standard:2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )