Darts / 【DYNASTY】A-FLOW BLACK LINE "Wimpie"Willem Mandigers Model 2BA
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | DYNASTY |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Mulch Cut |
| Length | 50.5mm |
| Weight (barrel Only) | 18.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.3mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 158.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/31 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
The first model for Willem Mandigers who achieved 9 darts in 2019.
The ring cut on the entire barrel was chosen to directly transmit his play to the darts.
In addition, a dot cut was added at Willem's request to grip the rear of the barrel, which assists in the perfect hooking and release of the dart and enhances the performance of the Wimpie.
Specifications
Material: 90% Tungsten
Length: 50.5mm
Maximum Diameter:6.3mm
Barrel Weight:18.0g
Standard:2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
A-FLOW Dee.flight with logo x 3 (1 set)
LARO Shaft x 3 (1 set)
Premiume Lippoint tip x 3 (1 set)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.89 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.99 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 117.82 )