Darts / 【DYNASTY】A-FLOW CRYSTAL LINE "ATHOTHIS"
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | DYNASTY |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Wave cut ( Scalloped cut,Ripple cut ) , Spiral Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 47.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.7mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 158.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/31 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
Equipped with the best and most powerful cut sharpened to the extreme.
The spiral is engraved with a pinpoint grip position and the arrows released from the front and rear sharpened heavy shark cut draw a straight line trajectory.
The front of the ATHOTHIS is also engraved with powerful cuts alternating with the Earl Square and Earl Ring, leaving a powerful impact wherever you touch.
A well-balanced blue 2BA. The No.5 is heavier and has a more forward center of gravity.
The spiral in the grip area is engraved in the opposite direction for the 2BA and No.5 types, so you can choose the one that best suits your release.
Specifications
Material: 90% tungsten
Length:47.0mm
Maximum diameter:6.7mm
Barrel Weight:18.0g
Standard:2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Dee.flight x3(1set)
LARO Shaft x 3 (1 set)
Premium Lippoint tip x 3 (1 set)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.89 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.99 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 117.82 )