Darts / 【TARGET】ROB CROSS VOLTAGE BLACK PIXEL SOFT 18g
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TARGET |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Pixel cut , Mulch Cut |
| Length | 50.0mm |
| Weight (barrel Only) | 16.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.4mm |
Expected at JPY 158.78 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 4/1 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
The shape and dimensions were chosen by 2018 World Champion Rob Cross.
The grip area is reinforced with the iconic TARGET pixel grip.
Titanium coating was also applied for a durable finish.
VOLTAGE BLACK PIXEL SOFT 18g
Specifications
Material: 90% Tungsten
Length:50.0mm
Maximum diameter:6.4mm
Barrel Weight:16.5g
Standard:2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
ROB CROSS Model Items
-
TARGET
K-FLEX ROB CROSS MODEL Standard Intermediate Black 410130JPY 1,980 ( USD 12.46 )
-
TARGET
ROB CROSS Model BLACK EDITION 2BA 210310JPY 15,800 ( USD 99.50 )
-
TARGET
ROB CROSS INK BUNDLE TEN-X 3set 337430JPY 800 ( USD 5.03 )
-
TARGET
ROB CROSS INK FLIGHT & SHAFT KIT Medium 3set 420015JPY 1,780 ( USD 11.20 )
-
TARGET
K-FLEX ROB CROSS MODEL Standard Short Black 410129JPY 1,980 ( USD 12.46 )
-
TARGET
ROB CROSS INK FLIGHT & SHAFT KIT intermediate 3set 420014JPY 1,780 ( USD 11.20 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.12 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.83 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.05 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.12 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.77 )